Category: Awards

Your 2014 Eisner Nominees

Best Short Story
“Go Owls,” by Adrian Tomine, in Optic Nerve #13 (Drawn & Quarterly)
“Mars to Stay,” by Brett Lewis and Cliff Chiang, in Witching Hour (DC)
“Seaside Home,” by Josh Simmons, in Habit #1 (Oily)
Untitled,” by Gilbert Hernandez, in Love and Rockets: New Stories #6 (Fantagraphics)
When Your House Is Burning Down, You Should Brush Your Teeth,” by Matthew Inman, theoatmeal.com/comics/house

Best Single Issue (or One-Shot) 
Demeter, by Becky Cloonan (self-published)
Hawkeye #11: “Pizza Is My Business,” by Matt Fraction and David Aja (Marvel)
Love and Rockets: New Stories #6, by Gilbert Hernandez and Jaime Hernandez (Fantagraphics)
Viewotron #2, by Sam Sharpe (self-published)
Watson and Holmes #6, by Brandon Easton, and N. Steven Harris (New Paradigm Studios)

Best Continuing Series
East of West, by Jonathan Hickman and Nick Dragotta (Image)
Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja (Marvel)
Nowhere Men, by Eric Stephenson and Nate Bellegarde (Image)
Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)
Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky (Image)

Best Limited Series
The Black Beetle: No Way Out, by Francesco Francavilla (Dark Horse)
Colder, by Paul Tobin and Juan Ferreyra (Dark Horse)
47 Ronin, by Mike Richardson and Stan Sakai (Dark Horse)
Trillium, by Jeff Lemire (Vertigo/DC)
The Wake, by Scott Snyder and Sean Murphy (Vertigo/DC)

Best New Series
High Crimes, by Christopher Sebela and Ibrahim Moustafa (Monkeybrain)
Lazarus, by Greg Rucka and Michael Lark (Image)
Rat Queens, by Kurtis J. Wiebe and Roc Upchurch (Image/Shadowline)
Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky (Image)
Watson and Holmes, by Karl Bollers, Rick Leonardi, Paul Mendoza et al. (New Paradigm Studios)

Best Publication for Early Readers (up to age 7) 
Benjamin Bear in Bright Ideas, by Philippe Coudray (TOON Books)
The Big Wet Balloon, by Liniers (TOON Books)
Itty Bitty Hellboy, by Art Baltazar and Franco (Dark Horse)
Odd Duck, by Cecil Castellucci and Sara Varon (First Second)
Otto’s Backwards Day, by Frank Cammuso (with Jay Lynch) (TOON Books)

Best Publication for Kids (ages 8-12)

The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks (Dark Horse)
Hilda and the Bird Parade, by Luke Pearson (Nobrow)
Jane, the Fox, and Me, by Fanny Britt and Isabelle Arsenault (Groundwood)
The Lost Boy, by Greg Ruth (Graphix/Scholastic)
Mouse Guard: Legends of the Guard, vol. 2, edited by David Petersen, Paul Morrissey, and Rebecca Taylor (Archaia/BOOM!)
Star Wars: Jedi Academy, by Jeffrey Brown (Scholastic)

Best Publication for Teens (ages 13-17) 
Battling Boy, by Paul Pope (First Second)
Bluffton: My Summers with Buster, by Matt Phelan (Candlewick)
Boxers and Saints, by Gene Luen Yang (First Second)
Dogs of War, by Sheila Keenan and Nathan Fox (Graphix/Scholastic)
March (Book One), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf)
Templar, by Jordan Mechner, LeUyen Pham, and Alex Puviland (First Second)

Best Humor Publication
The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks (Dark Horse)
The Complete Don Quixote, by Miguel de Cervantes and Rob Davis (SelfMadeHero)
The (True!) History of Art, by Sylvain Coissard and Alexis Lemoine (SelfMadeHero)
Vader’s Little Princess, by Jeffrey Brown (Chronicle)
You’re All Just Jealous of My Jetpack, by Tom Gauld (Drawn & Quarterly)

Best Anthology
Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)
Nobrow #8: Hysteria, edited by Sam Arthur and Alex Spiro (Nobrow)
Outlaw Territory, edited by Michael Woods (Image)
Smoke Signal, edited by Gabe Fowler (Desert Island)
Thrilling Adventure Hour, by Ben Acker, Ben Blacker et al. (Archaia/BOOM!)

Best Digital/Webcomic
As the Crow Flies, by Melanie Gillman, www.melaniegillman.com
Failing Sky, by Dax Tran-Caffee, failingsky.com
High Crimes, by Christopher Sebela and Ibrahim Moustafa (Monkeybrain), www.monkeybraincomics.com/titles/high-crimes/
The Last Mechanical Monster, by Brian Fies, lastmechanicalmonster.blogspot.com
The Oatmeal by Matthew Inman, theoatmeal.com

Best Reality-Based Work
A Bag of Marbles, by Joseph Joffo, Kris, and Vincent Bailly (Graphic Universe/Lerner)
The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story, by Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson, and Kyle Baker (M Press/Dark Horse)
Hip Hop Family Tree, vol. 1, by Ed Piskor (Fantagraphics)
March (Book One), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf)
Today Is the Last Day of the Rest of Your Life, by Ulli Lust (Fantagraphics)
Woman Rebel: The Margaret Sanger Story, by Peter Bagge (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Album—New
Bluffton: My Summers with Buster, by Matt Phelan (Candlewick)
The Encyclopedia of Early Earth, by Isabel Greenberg (Little, Brown)
Good Dog, by Graham Chaffee (Fantagraphics)
Homesick by Jason Walz (Tinto Press)
The Property, by Rutu Modan (Drawn & Quarterly)
War Brothers, by Sharon McKay and Daniel LaFrance (Annick Press)

Best Adaptation from Another Medium
The Castle, by Franz Kafka, adapted by David Zane Mairowitz and Jaromír 99 (SelfMadeHero)
The Complete Don Quixote, by Miguel de Cervantes, adapted by Rob Davis (SelfMadeHero)
Django Unchained, adapted by Quentin Tarantino, Reginald Hudlin, R. M. Guéra et al. (DC/Vertigo)
Richard Stark’s Parker: Slayground, by Donald Westlake, adapted by Darwyn Cooke (IDW)
The Strange Tale of Panorama Island, by Edogawa Rampo, adapted by Suehiro Maruo (Last Gasp)

Best Graphic Album—Reprint
The Creep, by John Arcudi and Jonathan Case (Dark Horse)
Hand-Drying in America and Other Stories, by Ben Katchor (Pantheon)
Heck, by Zander Cannon (Top Shelf)
Julio’s Day, by Gilbert Hernandez (Fantagraphics)
RASL, by Jeff Smith (Cartoon Books)
Solo: The Deluxe Edition, edited by Mark Chiarello (DC)

Best Archival Collection/Project—Strips
Barnaby, vol. 1, by Crockett Johnson, edited by Philip Nel and Eric Reynolds (Fantagraphics)
Percy Crosby’s Skippy Daily Comics, vol. 2: 1928–1930, edited by Jared Gardner and Dean Mullaney (LOAC/IDW)
Prince Valiant vols. 6-7, by Hal Foster, edited by Kim Thompson (Fantagraphics)
Society Is Nix: Gleeful Anarchy at the Dawn of the American Comic Strip, edited by Peter Maresca (Sunday Press)
Tarzan: The Complete Russ Manning Newspaper Strips, vol. 1, edited by Dean Mullaney (LOAC/IDW)
VIP: The Mad World of Virgil Partch, edited by Jonathan Barli (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project—Comic Books
Best of EC Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)
Canteen Kate, by Matt Baker (Canton Street Press)
In the Days of the Mob, by Jack Kirby (DC)
MAD Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)
Will Eisner’s The Spirit Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)

Best U.S. Edition of International Material
Adventures of a Japanese Businessman, by Jose Domingo (Nobrow)
Goddam This War! by Jacques Tardi and Jean-Pierre Verney (Fantagraphics)
Incidents in the Night, Book One, by David B. (Uncivilized Books)
Today Is the Last Day of the Rest of Your Life, by Ulli Lust (Fantagraphics)
When David Lost His Voice, by Judith Vanistendael (SelfMadeHero)

Best U.S. Edition of International Material—Asia
The Heart of Thomas, by Moto Hagio (Fantagraphics)
The Mysterious Underground Men, by Osamu Tezuka (PictureBox)
Showa: A History of Japan, 1926–1939, by Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)
Summit of the Gods, vol. 4, by Yemmakura Baku and Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
Utsubora: The Story of a Novelist, by Asumiko Nakamura (Vertical)

Best Writer
Kelly Sue DeConnick, Pretty Deadly (Image); Captain Marvel (Marvel)
Matt Fraction, Sex Criminals (Image); Hawkeye, Fantastic Four, FF (Marvel)
Jonathan Hickman, East of West, The Manhattan Projects (Image); Avengers, Infinity (Marvel)
Scott Snyder, Batman (DC); American Vampire, The Wake (DC/Vertigo)
Eric Stephenson, Nowhere Men (Image)
Brian K. Vaughan, Saga (Image)

Best Writer/Artist
Isabel Greenberg, The Encyclopedia of Early Earth (Little, Brown)
Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories #6 (Fantagraphics)
Terry Moore, Rachel Rising (Abstract Studio)
Luke Pearson, Hilda and the Bird Parade (Nobrow)
Matt Phelan, Bluffton: My Summers with Buster (Candlewick)
Judith Vanistendael, When David Lost His Voice (SelfMadeHero)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
Nate Bellegarde, Nowhere Men (Image)
Nick Dragotta, East of West (Image)
Sean Murphy, The Wake (DC/Vertigo)
Nate Powell, March (Book One) (Top Shelf)
Emma Ríos, Pretty Deadly (Image)
Thomas Yeates, Law of the Desert Born: A Graphic Novel (Bantam)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art) 
Andrew C. Robinson, The Fifth Beatle (Dark Horse)
Sonia Sanchéz, Here I Am (Capstone)
Fiona Staples, Saga (Image)
Ive Svorcina, Thor (Marvel)
Marguerite Van Cook, 7 Miles a Second (Fantagraphics)
Judith Vanistendael, When David Lost His Voice (SelfMadeHero)

Best Cover Artist
David Aja, Hawkeye (Marvel)
Mike Del Mundo, X-Men Legacy (Marvel)
Sean Murphy/Jordie Belaire, The Wake (DC/Vertigo)
Emma Ríos, Pretty Deadly (Image)
Chris Samnee, Daredevil (Marvel)
Fiona Staples, Saga (Image)

Best Coloring
Jordie Bellaire, The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero (Image); The Massive (Dark Horse); Tom Strong (DC); X-Files Season 10 (IDW); Captain Marvel, Journey into Mystery (Marvel); Numbercruncher (Titan); Quantum and Woody (Valiant)

Steve Hamaker, Mylo Xyloto (Bongo), Strangers in Paradise 20th Anniversary Issue 1 (Abstract Studio), RASL (Cartoon Books)

Matt Hollingsworth, Hawkeye, Daredevil: End of Days (Marvel); The Wake (DC/Vertigo)

Frank Martin, East of West (Image)

Dave Stewart, Abe Sapien, Baltimore: The Infernal Train, BPRD: Hell on Earth, Conan the Barbarian, Hellboy In Hell, The Massive, The Shaolin Cowboy, Sledgehammer 44 (Dark Horse)

Best Lettering
Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: Slayground (IDW)
Carla Speed McNeil, Bad Houses; “Finder” in Dark Horse Presents (Dark Horse)
Terry Moore, Rachel Rising (Abstract Studio)
Ed Piskor, Hip Hop Family Tree (Fantagraphics)
Britt Wilson, Adventure Time with Fiona and Cake (kaBOOM!)

Best Comics-Related Periodical/Journalism
Comic Book Resources, produced by Jonah Weiland, www.comicbookresources.com
The Comics Journal #302, edited by Gary Groth and Kristy Valenti (Fantagraphics)
Comics and Cola, by Zainab Akhtar, www.comicsandcola.com
Multiversity Comics, edited by Matthew Meylikhov, www.multiversitycomics.com
tcj.com, edited by Dan Nadel and Timothy Hodler (Fantagrapahics), www.tcj.com

Best Comics-Related Book
Al Capp: A Life to the Contrary, by Michael Schumacher and Denis Kitchen (Bloomsbury)
The Art of Rube Goldberg, selected by Jennifer George (Abrams ComicArts)
Co-Mix: A Retrospective of Comics, Graphics, and Scraps, by Art Spiegelman (Drawn & Quarterly)
Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, by Dean Mullaney and Bruce Canwell (LOAC/IDW)
The Love and Rockets Companion, edited by Marc Sobel and Kristy Valenti (Fantagraphics)

Best Scholarly/Academic Work
Anti-Foreign Imagery in American Pulps and Comic Books, 1920–1960, by Nathan Vernon Madison (McFarland)
Black Comics: Politics of Race and Representation, edited by Sheena C. Howard and Ronald L. Jackson II (Bloomsbury)
Drawing from Life: Memory and Subjectivity in Comic Art, edited by Jane Tolmie (University Press of Mississippi)
International Journal of Comic Art, edited by John A. Lent
The Superhero Reader, edited by Charles Hatfield, Jeet Heer, and Ken Worcester (University Press of Mississippi)

Best Publication Design
The Art of Rube Goldberg, designed by Chad W. Beckerman (Abrams ComicArts)
Beta Testing the Apocalypse, designed by Tom Kaczynski (Fantagraphics)
Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney (LOAC/IDW)
The Great War: July 1, 1916: The First Day of the Battle of the Somme: A Panorama, by Joe Sacco, designed by Chin-Yee Lai (Norton)
Little Tommy Lost, Book 1, designed by Cole Closser (Koyama)

Post to Twitter

2013 Eisner Award Winners

This year’s winners were announced last night. Here’s the full list:

Best Short Story: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics)

Best Single Issue (or One-Shot): The Mire, by Becky Cloonan (self-published)

Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best New Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 7): Babymouse for President, by Jennifer L. Holm and Matthew Holm (Random House)

Best Publication for Kids (ages 8–12): Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb (kaboom!)

Best Publication for Teens (ages 13–17) : A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson (FSG)

Best Humor Publication: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown (Chronicle)

Best Digital Comic: Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain)

Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)

Best Reality-Based Work (tie): Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies/Disney Hyperion); The Carter Family: Don’t Forget This Song, by Frank M. Young and David Lasky (Abrams ComicArts)

Best New Graphic Album: Building Stories, by Chris Ware (Pantheon)

Best Adaptation From Another Medium: Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (IDW)

Best Reprint Graphic Album: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)

Best Archival Collection/Project — Strips: Pogo, Vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project — Comic Books: David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)

Best U.S. Edition of International Material: Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material, Asia: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)

Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga (Image)

Best Writer/Artist: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Best Penciler/Inker (tie): David Aja, Hawkeye (Marvel); Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Rocketeer: Cargo of Doom (IDW)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Juanjo Guarnido, Blacksad (Dark Horse), Hawkeye

Best Cover Artist: David Aja (Marvel)

Best Coloring: Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (Image); BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive (Dark Horse)

Best Lettering: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Best Comics-Related Periodical/Journalism: The Comics Reporter, edited by Tom Spurgeon, www.comicsreporter.com

Best Comics-Related Book: Marvel Comics: The Untold Story, by Sean Howe (HarperCollins)

Best Educational/Academic Work: Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, by Susan E. Kirtley (University Press of Mississippi)

Best Publication Design: Building Stories, designed by Chris Ware (Pantheon)

Hall of Fame: Lee Falk, Al Jaffee, Mort Meskin, Trina Robbins, Spain Rodriguez, Joe Sinnott

Russ Manning Promising Newcomer Award: Russel Roehling

Bob Clampett Humanitarian Award: Chris Sparks and Team Cul de Sac

Bill Finger Excellence in Comic Book Writing Award: Steve Gerber and Don Rosa

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Challengers Comics + Conversation, Chicago.

Post to Twitter

Somewhere Around The Number Ten Best Comics That Nobody Told You About

Part 1:

I love Chris Ware. Bit redundant to say so this holiday season with everyone and their sister buying Building Stories, but with so much comic awesomeness that happened in 2012; between Charles Burn’s second installment to his X’ed Out trilogy, The Hive, and Brian K. Vaughn’s SagaSAGA… It’s too easy for amazing comics to get lost in the stacks, so I’m here to give my somewhere around the number 10 best comics of 2012 that nobody told you about…

LOSE #4

Michael DeForge might be the most prolific cartoonist working right now. He pumps more work and at a higher quality that would make any other cartoonist want to quit, or work harder…..no quit thats the correct response. On top of Lose #4 this year you can also see his work in the pages of Adventure Time comics, where he does the backgrounds,variant covers, anthology stories in  Nobrow 7 (more on that in a bit) and the newest  KUS, not to mention his on going serial Ant Comics, oh and his porn comic that he designs that features work by Johnny Negron, Brandon Graham, and Jillian Tamaki….more on all of them latter too…Bottom line, DeForge has a hand in everything and you’re probably a fan of his already, so read Lose, or Ant comics, or KUS, or Nobrow, or one of the million other things he worked on this year. King of comics 2012 goes to DeForge, no contest.

The Underwater Welder

Did I mention that DeForge is Canadian? Canadians….must be a universal sigh when cartoonist’s who aren’t Canadian talk about them. Jeff Lemire is another cartoonist hailing from The Great White North. Lemire had a full year of releases with Sweet Tooth Volume 4 and 5, the reprinting of his Xeric grant book Lost Dogs and Underwater Welder. Underwater Welder is for lovers of well paced, clear story telling, and the Twilight Zone. Lemire has an economy to his comics, the art is quick yet purposeful in the same manner as the writing, which rewards the reader with a world that they can envelope themselves in. Lemire is an odd school of cartooning, he’s not so deep into independent styled comics as DeForge, but he isn’t mainstream either (though he does write the only two books at DC still worth reading Animal Man, & Frankenstein Agent of Shade ). He’s a cartoonist in love with genre but doesn’t mistake comics to be only that.

Nipper Volume 3

Nipper Volume 3 finally came out! WOOOOOOO! I might be the only American to love Nipper so go buy it and prove my gross presumption wrong. Keeping in theme with brilliant Canadian cartoonists, Nipper volume 3 is the Canadian version of Family Circus, if Family Circus was anything like a real family and not so adorable that even your grandmother finds it lame. Always silent, black and white line work with one beautiful saturation of red dropped into each panel, Doug Wright creates multi-layered story telling, in the most simple yet still incredible complicated drawing. Just go look already, and then come meet me for coffee to talk about it, I’ll be here till next year trying to describe why it’s so effffffing smart.

Diary Comics 4

Dustin Harbin is yet another broken hearted cartoonist, upset that his nationality isn’t Canadian. Diary Comics 4 starts with Dustin talking about how amazing it is to be in attendance at the Doug Wright rewards (the Canadian version of the Eisners), and how he wishes we as American could take comics as seriously as they do. Why can’t we folks? Dustin’s beautifully minimalist drawings deceive readers with their simplicity, when they are really just the right amount of information needed, each mark done with purpose in mind and simply decroative. Go read em’ they’re good. And if your not a fan of memoir, you just like the punching and kicking comics, he did letter Casanova sooo…..I don’t know Matt Fraction wrote Iron Man for like a century right? See the full picture of creators not just the characters you like….

Pope Hat #3

Pope Hat #3 by Ethan Rilly. Rilly is surprise surprise, another Canadian. Pope Hats is technically 3 issues deep but you really only need/want two and three. In Pope Hats Rilly tells the story of Franny, a young law clerk at a massive law firm, picture Wall Street with less Charlie Sheen….okay no Charlie Sheen, just that one part where he gets punched in the face by Michael Douglas… Rilly drawings show traces of his influences but they don’t unhinge the story. You can see traces of Doug Wright’s drapery in the clothing, and bits of Shultz popping up in the rendering of grass and clouds. It’s like a love letter to days past when cartooning was a profession and getting a weekly strip in a newspaper was the dream. Pope Hats narrative shares a similar tone of nostalgia with its drawing, that bitter sweet pain, from an old wound.

Thats the end of Part 1. Part 2 on Sunday 12/23/12.

Post to Twitter

SDCC: Eisner Award Winners 2010

The Eisner Awards were presented Friday evening in concurrence with Comic-Con International at the Hilton San Diego Bayfront.  Onstage guests included the cast of the imminent Scott Pilgrim film, Thomas Jane, Ben Garant (Reno 911), voice actor Phil Lamarr (Futurama, Samurai Jack). The event was MC’d by Maurice LaMarche (“The Brain,” from Pinky & The Brain and notable veteran of many other cartoons).

There were also some real life comic creators there, presenting awards to their  peers, the likes of which included Chris Claremont, Milo Manara(!), James Robinson, Berkeley Breathed, Peter Bagge, James Sturm, and Jillian Tamaki.

The works below are linked to either the item on the FPNYC webstore or the winner’s homepage where applicable.

Best Short Story
“Urgent Request,” by Gene Luen Yang and Derek Kirk Kim, in The Eternal Smile (First Second)

Best Single Issue (or One-Shot)
Captain America #601: “Red, White, and Blue-Blood,” by Ed Brubaker and Gene Colan (Marvel)

Best Continuing Series
The Walking Dead, by Robert Kirkman and Charles Adlard (Image)

Best Limited Series or Story Arc
The Wonderful Wizard of Oz, by Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)

Best New Series
Chew, by John Layman and Rob Guillory (Image)

Best Publication for Kids
The Wonderful Wizard of Oz hardcover, by L. Frank Baum, Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)

Beasts of Burden, winner Best Painter, Best Publication for Teens
Beasts of Burden, winner Best Painter, Best Publication for Teens

Best Publication for Teens
Beasts of Burden, by Evan Dorkin and Jill Thompson (Dark Horse)

Best Humor Publication
Scott Pilgrim, Vol. 5: Scott Pilgrim vs. the Universe, by Bryan Lee O’Malley (Oni Press)

Best Anthology
Popgun, Vol. 3, edited by Mark Andrew Smith, D. J. Kirkbride and Joe Keatinge (Image)

Best Digital Comic
Sin Titulo, by Cameron Stewart

DCD390415
A Drifting Life, winner Best Reality-Based Work, Best U.S. Edition of Foreign Material (Asia)

Best Reality-Based Work
A Drifting Life, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)

Best Adaptation from Another Work
Richard Stark’s Parker: The Hunter, adapted by Darwyn Cooke (IDW Publishing)

Best Graphic Album — New
Asterios Polyp, by David Mazzucchelli (Pantheon)

Best Graphic Album — Reprint
Absolute Justice, by Alex Ross, Jim Krueger and Doug Braithewaite (DC Comics)

Best Archival Collection/Project — Strips
Bloom County: The Complete Library, Vol. 1, by Berkeley Breathed, edited by Scott Dunbier (IDW Publishing)

Best Archival Collection/Project — Comic Books
The Rocketeer: The Complete Adventures deluxe edition, by Dave Stevens, edited by Scott Dunbier (IDW Publishing)

Best U.S. Edition of International Material
The Photographer, by Emmanuel Guibert, Didier Lefèvre and Frédéric Lemerier (First Second)

Best U.S. Edition of International Material — Asia
A Drifting Life, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)

Best Writer
Ed Brubaker, Captain America, Daredevil, Marvels Project (Marvel) Criminal, Incognito (Icon)

asterios_polyp
Asterios Polyp, winner Best Writer/Artist, Best Graphic Album, Best Lettering

Best Writer/Artist
David Mazzucchelli, Asterios Polyp (Pantheon)

Best Writer/Artist–Nonfiction
Joe Sacco, Footnotes in Gaza (Metropolitan/Holt)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
J. H. Williams III, Detective Comics (DC Comics)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)
Jill Thompson, Beasts of Burden (Dark Horse); Magic Trixie and the Dragon (HarperCollins Children’s Books)

Best Cover Artist
J. H. Williams III, Detective Comics (DC Comics)

Best Coloring
Dave Stewart, Abe Sapien, B.P.R.D., The Goon, Hellboy, Solomon Kane, Umbrella Academy, Zero Killer (Dark Horse); Detective Comics (DC Comics); Luna Park (Vertigo)

Best Lettering
David Mazzucchelli, Asterios Polyp (Pantheon)

Best Comics-Related Periodical/Journalism
The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon

Best Comics-Related Book
The Art of Harvey Kurtzman: The Mad Genius of Comics, by Denis Kitchen and Paul Buhle (Abrams ComicArts)

Absoloute Justice, winner Best Graphic Album (reprint), Best Publication Design
Absoloute Justice, winner Best Graphic Album (reprint), Best Publication Design

Best Publication Design
Absolute Justice, designed by Curtis King and Josh Beatman (DC Comics)

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award
Vault of Midnight, Ann Arbor, Michigan

Hall of Fame
• Burne Hogarth
• Bob Montana
• Steve Gerber
• Dick Giordano
• Michael Kaluta
• Mort Weisinger

Bob Clampett Humanitarian Award
Jeannie Schulz

Bill Finger Award for Achievement in Comic Book Writing
Otto Binder, Gary Friedrich

Russ Manning Most Promising Newcomer Award
Marian Churchland (Beast)

Post to Twitter

Harvey Award Nominations 2009

Nominations for The Harvey Awards for books released in 2009 have been announced, and are presented below.

Nominations for the Harvey Awards are selected exclusively by creators – those who write, draw, ink, letter, color, design, edit or are otherwise involved in a creative capacity in the comics field.  They are the only industry awards both nominated and selected by the full body of comic book creators.The Harvey Awards will be presented August 28, 2010 in Baltimore, MD, as part of  the Baltimore Comic-Con’s programming, and will be MC’d by PVP cartoonist Scott Kurtz.

HARVEY-Awards-LOGO-2010

Books in bold and underlined are direct links to items available now from fpnyc.com.

BEST WRITER

Jason Aaron, “SCALPED”, Vertigo/DC Comics
Geoff Johns, “BLACKEST NIGHT”, DC Comics
Robert Kirkman, “THE WALKING DEAD”, Image Comics
Jeff Kinney, “DIARY OF A WIMPY KID #3: THE LAST STRAW”, Amulet Books
Mark Waid, “IRREDEEMABLE”, BOOM! Studios

BEST ARTIST

Robert Crumb, “BOOK OF GENESIS”, W.W. Norton
Guy Davis, “BPRD: BLACK GODDESS”, Dark Horse Comics
Brian Fies, “WHATEVER HAPPENED TO THE WORLD OF TOMORROW?”,
Abrams ComicArts
David Petersen, “MOUSE GUARD : WINTER 1152”, Archaia Studios Press
Frank Quitely, “BATMAN AND ROBIN”, DC Comics
JH Williams III, “DETECTIVE COMICS”, DC Comics

BEST CARTOONIST

Darwyn Cooke, “RICHARD STARK’S PARKER: THE HUNTER”, IDW
Jeff Kinney, “DIARY OF A WIMPY KID #3: THE LAST STRAW”, Amulet Books
Roger Langridge, “THE MUPPET SHOW COMIC BOOK”, BOOM! Studios
David Mazzucchelli, “ASTERIOS POLYP”, Pantheon
Seth, “GEORGE SPROTT (1894-1975)”, Drawn and Quarterly

BEST LETTERER

Chris Eliopoulos, “FRANKLIN RICHARDS: SON OF A GENIUS” stories, Marvel Comics
Brian Fies, “WHATEVER HAPPENED TO THE WORLD OF TOMORROW?”,
Abrams ComicArts
Thomas Mauer, “RAPTURE”, Dark Horse Comics
David Mazzucchelli, “ASTERIOS POLYP”, Pantheon
Richard Starkings, “ELEPHANTMEN”, Image Comics

BEST  INKER

Oclair Albert, “BLACKEST NIGHT”, DC Comics
Steve Ellis, “HIGH MOON”,  Zuda/DC Comics
Klaus Janson, “AMAZING SPIDER-MAN”, Marvel Comics
Jeff Kinney, “DIARY OF A WIMPY KID #3: THE LAST STRAW”, Amulet Books
Mark Morales, “THOR”, Marvel Comics

BEST COLORIST

Brian Fies, “WHATEVER HAPPENED TO THE WORLD OF TOMORROW?”,
Abrams ComicArts
Steve Hamaker, “BONE: CROWN OF HORNS”, Graphix
Laura Martin, “THE ROCKETEER: THE COMPLETE ADVENTURES”, IDW
David Mazzucchelli, “ASTERIOS POLYP”, Pantheon
Dave Stewart, “BPRD: BLACK GODDESS”, Dark Horse Comics

BEST COVER ARTIST

Jenny Frison, “THE DREAMER”, IDW
Mike Mignola, “HELLBOY: THE BRIDE OF HELL”, Dark Horse Comics
Michael Avon Oeming, “MICE TEMPLAR: DESTINY, PART I”, Image Comics
Frank Quitely, “BATMAN AND ROBIN”, DC Comics
JH Williams III, “DETECTIVE COMICS”, DC Comics

BEST NEW TALENT

Kevin Cannon, “FAR ARDEN”, Top Shelf
Rob Guillory, “CHEW”, Image Comics
Reinhard Kleist,“JOHNNY CASH: I SEE A DARKNESS”, Abrams ComicArts
Nathan Schreiber, “ACT-I-VATE: POWER OUT”, http://act-i-vate.com
Matthew Weldon, “NEW BRIGHTON ARCHEOLOGICAL SOCIETY”, Image Comics

BEST NEW SERIES

“BATMAN AND ROBIN”, DC Comics
“CHEW”, Image Comics
“IRREDEEMABLE”, BOOM! Studios
“SWEET TOOTH”, Vertigo/DC Comics
“UNWRITTEN”, Vertigo/DC Comics

BEST CONTINUING OR LIMITED SERIES

“BEASTS OF BURDEN”, Dark Horse Comics
“DIARY OF A WIMPY KID”, Amulet Books
“GANGES”,  Fantagraphics Books
“INVINCIBLE”, Image Comics
“SCALPED”, Vertigo/DC Comics
“THE WALKING DEAD”, Image Comics

BEST ORIGINAL GRAPHIC PUBLICATION FOR YOUNGER READERS

“AMULET: THE STONEKEEPER’S CURSE”, Graphix
“DIARY OF A WIMPY KID #3: THE LAST STRAW”, Amulet Books
“GROWN-UPS ARE DUMB”, Hyperion Books
“THE MUPPET SHOW COMIC BOOK”, BOOM! Studios
“NEW BRIGHTON ARCHEOLOGICAL SOCIETY”, Image Comics
“3-2-3 DETECTIVE AGENCY”, Amulet Books

BEST ANTHOLOGY

“ACT-I-VATE”, http://act-i-vate.com
“FLIGHT # 6”, Villard
“POPGUN # 3”, Image Comics
“STRANGE TALES”, Marvel Comics
WEDNESDAY COMICS”, DC Comics

BEST ORIGINAL GRAPHIC ALBUM

“ASTERIOS POLYP”, by David Mazucchelli, Pantheon
“BOOK OF GENESIS”, by Robert Crumb, W.W. Norton
“GEORGE SPROTT (1894-1975)”, by Seth, Drawn and Quarterly
“FOOTNOTES IN GAZA”, by Joe Sacco, Metropolitan Books
“STITCHES”, by David Small, W.W. Norton
“WHATEVER HAPPENED TO THE WORLD OF TOMORROW?”, by Brian Fies,
Abrams ComicArts

BEST PREVIOUSLY PUBLISHED GRAPHIC ALBUM

“A.D.: NEW ORLEANS AFTER THE DELUGE”, by Josh Neufeld, Pantheon
“COLLECTED ESSEX COUNTY”, by Jeff Lemire, Top Shelf
“GRAVESLINGER”, by Shannon Denton, Jeff Mariotte, John Cboins & Nina Sorat, IDW
“MASTERPIECE COMICS”, by R. Sikoryak, Drawn and Quarterly
“MICE TEMPLAR VOLUME 1”, by Bryan J.L. Glass and Michael Avon Oeming,
Image Comics

BEST SYNDICATED STRIP OR PANEL

“CUL-DE-SAC”, by Richard Thompson, Universal Press Syndicate
“FOXTROT”, by Bill Amend, Universal Press Syndicate
“GET FUZZY”, by Darby Conley, United Feature Syndicate
“MUTTS”, by Patrick McDonnell, King Features Syndicate
“PEARLS BEFORE SWINE”, by Stephan Pastis, United Feature Syndicate

BEST DOMESTIC REPRINT PROJECT

“THE BEST OF SIMON AND KIRBY”, by Joe Simon and Jack Kirby; edited by Steve
Saffel, Titan Books
“HUMBUG”, conceived and edited by Harvey Kurtzman and created by Harvey
Kurtzman, Jack Davis, Will Elder, Al Jaffee and Arnold Roth; edited by Gary
Groth, Fantagraphics Books
“RIP KIRBY”, by Alex Raymond;  edited by Dean Mullaney, IDW
“THE ROCKETEER:  THE COMPLETE ADVENTURES”, by Dave Stevens;
edited by Scott Dunbier, IDW
“THE TOON TREASURY OF CLASSIC CHILDREN’S COMICS”, edited by Art Spiegelman
and Francoise Mouly, Abrams ComicsArt

BEST AMERICAN EDITION OF FOREIGN MATERIAL

THE ART OF OSAMU TEZUKA: GOD OF MANGA”, by Helen McCarthy,
Abrams ComicArts
“MANGA KAMISHIBAI”, by Eric P. Nash, Abrams ComicArts
“THE PHOTOGRAPHER”, by Emmanuel Guibert, Didier LeFevre and Frederic
Lemercier, First Second
“PLUTO: URASAWA X TEZUKA”, by Naoki Urasawa and Takashi Nagasaki, Viz Media
“20TH CENTURY BOYS”, by Naoki Urasawa, Viz Media

BEST ONLINE COMICS WORK

“HARK! A VAGRANT”, by Kate Beaton, http://harkavagrant.com
“HIGH MOON”, by Steve Ellis, David Gallaher and Scott O. Brown,
http://www.zudacomics.com/high moon             ,
“POWER OUT”, by  Nathan Schreiber, http://act-i-vate.com          ,
“PVP”, by Scott Kurtz, http://www.pvponline.com
“SIN TITULO”, by Cameron Stewart, http://www.sintitulocomic.com

SPECIAL AWARD FOR HUMOR IN COMICS

Evan Dorkin and Jill Thompson, “BEASTS OF BURDEN”, Dark Horse Books
Jeff Kinney, “DIARY OF A WIMPY KID #3: THE LAST STRAW”, Amulet Books
Roger Landridge, “THE MUPPET SHOW COMIC BOOK”, BOOM! Studios
Bryan Lee O’Malley, “SCOTT PILGRIM #5”, Oni Press
Andrew Pepoy, “THE ADVENTURES OF SIMONE & AJAX: A CHRISTMAS CAPER”,
ComicMix

SPECIAL AWARD FOR EXCELLENCE IN PRESENTATION

“ART OF HARVEY KURTZMAN: THE MAD GENIUS OF COMICS”, by Denis Kitchen and
Paul Buhle, Abrams ComicArts
“THE BRINKLEY GIRLS: THE BEST OF NELL BRINKLEY’S CARTOONS FROM 1913-1940”,
edited by Trina Robbins, Fantagraphics Books
“GEORGE SPROTT (1894-1975)”, by Seth, Drawn and Quarterly
“THE ROCKETEER: THE COMPLETE ADVENTURES”, by Dave Stevens,
edited by Scott Dunbier, IDW
“SECRET IDENTITY: THE FETISH ART OF SUPERMAN’S CO-CREATOR JOE SHUSTER”,
edited by Craig Yoe, Abrams ComicArts
“WEDNESDAY COMICS”, edited by Mark Chiarello, DC Comics

BEST BIOGRAPHICAL, HISTORICAL OR JOURNALISTIC PRESENTATION

“ALTER-EGO”, edited by Roy Thomas, TwoMorrows
“ART OF HARVEY KURTZMAN: THE MAD GENIUS OF COMICS”, by Denis Kitchen
and Paul Buhle, Abrams ComicArts
“THE BEST OF SIMON AND KIRBY”, by Joe Simon and Jack Kirby;
edited by Steve Saffel, Titan Books
“THE COMICS JOURNAL”, edited by Gary Groth, Michael Dean and Kristy Valenti,
Fantagraphics Books
“UNDERGROUND CLASSICS”, by James Danky and Denis Kitchen, Abrams ComicArts

BEST SINGLE ISSUE OR STORY

“ALEC: THE YEARS HAVE PANTS”, by Eddie Campbell, Top Shelf
“ASTERIOS POLYP”, by David Mazucchelli, Pantheon
“GANGES #3”, by Kevin Huizenga, Fantagraphics Books
“GEORGE SPROTT (1894-1975)”, by Seth, Drawn and Quarterly
“JONAH HEX #50”, written by Jimmy Palmiotti and Justin Gray,
artwork by Darwyn Cooke, DC Comics
“RICHARD STARK’S PARKER: THE HUNTER”, by Darwyn Cooke, IDW
“WHATEVER HAPPENED TO THE WORLD OF TOMORROW?”, by Brian Fies,
Abrams ComicArts

Post to Twitter

Congratulations to Dean Haspiel

The Daily Planet would like to take this opportunity to congratulate Mr. Dean Haspiel, cartoonist extraordinaire and overall swell fella, on his Emmy nomination in the category of Outstanding Main Title Design for his work on Bored to Death, airing on HBO.

YouTube Preview Image

Dean-o, listed as illustrator/artist of the sequence, shares the nomination with its director Tom Barham, lead animator Marci Ichimura, and compositor Mark Rubbo under Dakota Pictures, 3 Arts Entertainment /Fair Harbor Productions.  You can see a full listing of  the work they’re up against on The Emmys’ official site.

If you’re interested in Dean’s comic work, I highly recommend The Alcoholic (a graphic novel collaboration with B2D‘s writer/creator Jonathan Ames), and The Quitter (written by Harvey Pekar of American Splendor fame).

Post to Twitter

Eisner Award Nominations 2010

This year’s Eisner Award nominations have been announced.  Presented at a gala event during San Diego Comic-Con in July, the Awards are named after Will Eisner and are voted on by comics creators, editors, publishers, and retailers.

For more information on the Awards and their history please visit Comic-Con’s Eisner Awards FAQs.

(Note: links to items available on Forbidden Planet NYC’s website are highlighted wherever applicable in the list below, so forgive all the color changes.  But feel free to pursue any works you’ve not yet read or sound interesting)

And the Nominees are…

Best Short Story

fromwonderland

Best Single Issue (or One-Shot)

Best Continuing Series

irredeemable

Best Limited Series or Story Arc

Best New Series

Best Publication for Kids

  • Lunch Lady and the Cyborg Substitute, by Jarrett J. Krosoczeka (Knopf)
  • The Secret Science Alliance and the Copycat Crook, by Eleanor Davis (Bloomsbury)
  • Tiny Tyrant vol. 1: The Ethelbertosaurus, by Lewis Trondheim and Fabrice Parme (First Second)
  • The TOON Treasury of Classic Children’s Comics, edited by Art Spiegelman and Francoise Mouly (Abrams ComicArts/Toon)
  • The Wonderful Wizard of Oz hc, by L. Frank Baum, Eric Shanower, and Skottie Young (Marvel)

Best Publication for Teens

  • Angora Napkin, by Troy Little (IDW)
  • Beasts of Burden, by Evan Dorkin and Jill Thompson (Dark Horse)
  • A Family Secret, by Eric Heuvel (Farrar Straus Giroux/Anne Frank House)
  • Far Arden, by Kevin Cannon (Top Shelf)
  • I Kill Giants tpb, by Joe Kelly and JM Ken Niimura (Image)

Best Humor Publication

littlelulu19

Best Anthology

  • Abstract Comics, edited by Andrei Molotiu (Fantagraphics)
  • Bob Dylan Revisited, edited by Bob Weill (Norton)
  • Flight 6, edited by Kazu Kibuishi (Villard)
  • Popgun vol. 3, edited by Mark Andrew Smith, D. J. Kirkbride, and Joe Keatinge (Image)
  • Syncopated: An Anthology of Nonfiction Picto-Essays, edited by Brendan Burford (Villard)
  • What Is Torch Tiger? edited by Paul Briggs (Torch Tiger)

Best Digital Comic

Best Reality-Based Work

Best Adaptation from Another Work

Best Graphic Album-New

Best Graphic Album-Reprint

mapofmyheart

Best Archival Collection/Project-Strips

Best Archival Collection/Project-Comic Books

Best U.S. Edition of International Material

Best U.S. Edition of International Material-Asia

pluto1

Best Writer

Best Writer/Artist

Best Writer/Artist-Nonfiction

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

madamexanadu2

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • É Bravo, My mommy is in America and she met Buffalo Bill (Fanfare/Ponent Mon)
  • Mauro Cascioli, Justice League: Cry for Justice (DC)
  • Nicolle Rager Fuller, Charles Darwin on the Origin of Species: A Graphic Adaptation (Rodale Books)
  • Jill Thompson, Beasts of Burden (Dark Horse); Magic Trixie and the Dragon (HarperCollins Children’s Books)
  • Carol Tyler, You’ll Never Know: A Good and Decent Man (Fantagraphics)

Best Cover Artist

Best Coloring

Best Lettering

Best Comics-Related Periodical/Journalism

  • Alter Ego, edited by Roy Thomas (TwoMorrows)
  • ComicsAlliance, edited by Laura Hudson www.comicsalliance.com
  • Comics Comics, edited by Timothy Hodler and Dan Nadel
    (www.comicscomicsmag.com) (PictureBox)
  • The Comics Journal, edited by Gary Groth, Michael Dean, and Kristy Valenti (Fantagraphics)
  • The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon
    (www.comicsreporter.com)

Best Comics-Related Book

artofharveykurtzman

Best Publication Design

  • Absolute Justice, designed by Curtis King and Josh Beatman (DC)
  • The Brinkley Girls, designed by Adam Grano (Fantagraphics)
  • Gahan Wilson: 50 Years of Playboy Cartoons, designed by Jacob Covey (Fantagraphics)
  • Life and Times of Martha Washington, designed by David Nestelle (Dark Horse Books)
  • Queer Visitors from the Marvelous Land of Oz, designed by Philippe Ghielmetti (Sunday Press)
  • Whatever Happened to the World of Tomorrow? designed by Neil Egan and Brian Fies (Abrams ComicArts)

Post to Twitter

Kevin Flynn Finally Wins an Oscar, Man! or… THAT is a Very Big Door, Dude!!!

jeffbridgesJeff Bridges, El Duderino if you’re not into the whole brevity thing,  has finally won an Oscar, man.  Between you and me The Dude should have been given a lifetime achievment award years ago, and presented multiple statues for “The Fabulous Baker Boys,” “Fearless,” and one of the great fantasy films of all time, “The Fisher King.”

Fuckin A, man!

In the parlance of our time, of course.

Post to Twitter

2009 Harvey Award Winners

The 2009 Harvey Awards were presented this past weekend at the Baltimore Comic-Con. Here’s a list of the nominees and winners (BOLD).  forbiddenplanetusa.com has the the majority of the books and comics listed below if you’re interested in obtaining them.

ASuperman#1

BEST WRITER

  • Kyle Baker, Nat Turner, Abrams Books
  • Ed Brubaker, Captain America, Marvel Comics
  • John Gallagher, Buzzboy, Sky Dog Comics
  • Jeff Kinney, Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books
  • Grant Morrison, All-Star Superman, DC Comics

umbrella

BEST ARTIST

  • Gabriel Ba, Umbrella Academy, Dark Horse Comics
  • Kyle Baker, Nat Turner, Abrams Books
  • Jimmy Gownley, Amelia Rules, Renaissance Press
  • Jason Kruse, World of Quest, Yen Press
  • Frank Quitely, All-Star Superman, DC Comics

talltales

BEST CARTOONIST

  • Lar deSouza, Least I Could Do, www.leasticoulddo.com
  • John Gallagher, Buzzboy, Sky Dog Comics
  • Al Jaffee, Tall Tales, Abrams Books
  • Jeff Kinney, Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books
  • Thom Zahler, Love & Capes, Maerkle Press

1985

BEST LETTERER

  • Jimmy Gownley, Amelia Rules, Renaissance Press
  • Rob Leigh, The Spirit, DC Comics
  • Doug Sherwood, Local, Oni Press
  • John Workman, Marvel 1985, Marvel Comics
  • Thom Zahler, Buzzboy, Sky Dog Comics

thor10

BEST INKER

  • Rich Faber, Buzzboy, Sky Dog Comics
  • Jamie Grant, All-Star Superman, DC Comics
  • Jeff Kinney, Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books
  • Mark Morales, Thor, Marvel Comics
  • Ryan Winn, The Darkness, Image Comics

davestewart

BEST COLORIST

  • Frank Cammuso, Otto’s Orange Day, Raw Junior, LLC
  • Jamie Grant, All-Star Superman, DC Comics
  • Laura Martin, Thor, Marvel Comics
  • Wil Quintana, The Mice Templar, Image Comics
  • Dave Stewart, Umbrella Academy, Dark Horse Comics

fablesjean

BEST COVER ARTIST

  • Frank Cho, Buzzboy: Sidekicks Rule! #3, Sky Dog Press
  • James Jean, Fables, Vertigo Comics
  • Jay Lynch, Mineshaft #23, Mineshaft Publishing
  • Ken Rocafort, Pilot Season: Core #1, Top Cow
  • Alex Ross, Justice Society of America, DC Comics

echo

BEST NEW SERIES

  • The Dreamer, IDW
  • Echo, Abstract Studios
  • High Moon, www.zudacomics.com
  • Night Owls, www.zudacomics.com
  • Supertron, www.zudacomics.com

asuper12

BEST CONTINUING OR LIMITED SERIES

  • All-Star Superman, DC Comics
  • Captain America, Marvel Comics
  • Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books
  • Mice Templar, Image Comics
  • Umbrella Academy, Dark Horse Comics

kirbykinghc

BEST BIOGRAPHICAL, HISTORICAL OR JOURNALISTIC PRESENTATION

  • Draw!, edited by Mike Manley, Twomorrows Publishing
  • How To Make Webcomics, Brad Guigar, Dave Kellett, Scott Kurtz, and Kris Straub, Image Comics
  • Kirby: King Of Comics, Mark Evanier, Abrams Books
  • Scorchy Smith and the Art of Noel Sickles, edited by Dean Mullaney, IDW
  • Wordless Books: The Original Graphic Novels, edited by David A. Berona, Abrams Books

mutts

BEST SYNDICATED STRIP OR PANEL

  • Brewster Rockit: Space Guy!, Tim Rickard, Tribune Media Services
  • Get Fuzzy, Darby Conley, United Features Syndicate
  • Mutts, Patrick McDonnell, King Features Syndicate
  • The Norm, Michael Jantze, Uclick Gocomics
  • Pearls Before Swine, Stephan Pastis, United Features Syndicate

comictat

BEST ANTHOLOGY

  • Comic Book Tattoo, edited by Rantz Hoseley, Image Comics
  • Flight Vol. 5, edited by Kazu Kibuishi, Villard
  • MOME Vol. 10, edited by Eric Reynolds, Fantagraphics Books
  • Pixu #1, edited by Gabriel Ba and Fabio Moon, Self-Published
  • Popgun Vol. 2, edited by Joe Keatinge and Mark Andrew Smith, Image Comics

toocool

BEST GRAPHIC ALBUM — ORIGINAL

  • Bottomless Belly Button, Fantagraphics Books
  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules, Amulet Books
  • Essex County: The Country Nurse, Top Shelf
  • Skim, Groundwood Books
  • Too Cool To Be Forgotten, Top Shelf
  • World of Quest: VOL. 2, Yen Press

netturner

BEST GRAPHIC ALBUM — PREVIOUSLY PUBLISHED

  • Amelia Rules!: Funny Stories, Renaissance Press
  • M, Abrams Books
  • Nat Turner, Abrams Books
  • The Mice Templar: VOL. 1, Image Comics
  • Queen and Country, Oni Press
  • Skyscrapers Of The Midwest, Adhouse Books

y10

BEST SINGLE ISSUE OR STORY

  • ACME Novelty Library #19, Self-Published
  • First Born: Aftermath #1, Top Cow
  • Love and Rockets Vol. 3 #1, Fantagraphics Books
  • M, Abrams Books
  • NASCAR Heroes #5, NASCAR Comics
  • Nat Turner, Abrams Books
  • The Amazing Remarkable Monsieur Leotard, First Second
  • Y: The Last Man #60, Vertigo Comics

peanuts

BEST DOMESTIC REPRINT PROJECT

  • Astounding Space Thrills, IDW
  • Complete Peanuts, Fantagraphics Books
  • Complete Terry And The Pirates, IDW
  • Scorchy Smith And The Art Of Noel Sickles, IDW
  • Wacky Packages, Abrams Books

gusgang

BEST AMERICAN EDITION OF FOREIGN MATERIAL

  • Gus and His Gang, First Second
  • Pocket Full Of Rain, Fantagraphics Books
  • Red Colored Elegy, Drawn and Quarterly
  • Solanin, Viz
  • Witchblade Takeru Manga #s 11-12, Top Cow

highmoonzuda

BEST ON-LINE COMICS WORK

  • Black Cherry Bombshells, Tony Trovarello and John Zito, www.zudacomics.com
  • High Moon, Scott O. Brown, www.zudacomics.com
  • Least I Could Do, Lar deSouza and Ryan Sohmer, www.leasticoulddo.com
  • Night Owls, Bobby & Peter Timony, www.zudacomics.com
  • PVP, Scott Kurtz, www.pvponline.com

jaffee

SPECIAL AWARD FOR HUMOR IN COMICS

  • Lar deSouza, Least I Could Do, www.leasticoulddo.com
  • John Gallagher, Buzzboy, Sky Dog Comics
  • Al Jaffee, Tall Tales, Abrams Books
  • Jeff Kinney, Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books
  • David Malki, Wondermark, www.wondermark.com

Kirby: King of Comics

SPECIAL AWARD FOR EXCELLENCE IN PRESENTATION

  • Complete Local: Hardcover Edition, Ryan Kelly and Brian Wood, Oni Press
  • Kirby: King Of Comics, Mark Evanier, Abrams Books
  • Queen And Country Vol. 3, Greg Rucka, Mike Norton, Steve Rolston, and Chris Samnee, Oni Press
  • Tall Tales, Al Jaffee, Abrams Books
  • Wondermark Volume One: Beards Of Our Forefathers, David Malki, Dark Horse Comics

mice

BEST NEW TALENT

  • Matt Cassan, NASCAR: Heroes, NASCAR Comics
    Bryan J.L. Glass, The Mice Templar, Image Books
    Laura Innes, The Dreamer, IDW
    Tim Sievert, That Salty Air, Top Shelf
    Bobby Timony, Night Owls, www.zudacomics.com

Post to Twitter

2009 Hugo Award Winners.

2009

Presented in Montreal over the weekend, Science Fiction’s version of The Eisners or The Oscars with toastmasters Julie Czerneda, and  translation by Yves Meynard.  Presented below here are all the award winners:

  • Best Novel: The Graveyard Book, Neil Gaiman (HarperCollins; Bloomsbury UK)
  • Best Novella: “The Erdmann Nexus”, Nancy Kress (Asimov’s Oct/Nov 2008)
  • Best Novelette: “Shoggoths in Bloom”, Elizabeth Bear (Asimov’s Mar 2008)
  • Best Short Story: “Exhalation”, Ted Chiang (Eclipse Two)
  • Best Related Book: Your Hate Mail Will Be Graded: A Decade of Whatever, 1998-2008, John Scalzi (Subterranean Press)
  • Best Graphic Story: Girl Genius, Volume 8: Agatha Heterodyne and the Chapel of Bones, Written by Kaja & Phil Foglio, art by Phil Foglio, colors by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
  • Best Dramatic Presentation, Long Form: WALL-E Andrew Stanton & Pete Docter, story; Andrew Stanton & Jim Reardon, screenplay; Andrew Stanton, director (Pixar/Walt Disney)
  • Best Dramatic Presentation, Short Form: Doctor Horrible’s Sing-Along Blog, Joss Whedon, & Zack Whedon, & Jed Whedon, & Maurissa Tancharoen, writers; Joss Whedon, director (Mutant Enemy)
  • Best Editor Short Form: Ellen Datlow
  • Best Editor Long Form: David G. Hartwell
  • Best Professional Artist: Donato Giancola
  • Best Semiprozine: Weird Tales, edited by Ann VanderMeer & Stephen H. Segal
  • Best Fan Writer: Cheryl Morgan
  • Best Fanzine: Electric Velocipede edited by John Klima
  • Best Fan Artist: Frank Wu

And the John W. Campbell Award for Best New Writer (presented by Dell Magazines): David Anthony Durham

Congratulations to Mr. Gaiman, Mr. Scalzi, Mr. Stanton, and the Whedon family. In our honest opinion, you all can’t get enough awards.

Post to Twitter

SDCC: Eisner Award Winners.

2178

Last night the Eisner Awards were hosted and virtually everyone covered it.  Below is a list of all the winners.

Best Publication for Kids

* Amulet, Book 1: The Stonekeeper, by Kazu Kibuishi (Scholastic Graphix)
* Cowa! by Akira Toriyama (Viz)
* Princess at Midnight, by Andi Watson (Image)
* Stinky, by Eleanor Davis (RAW Junior)
* Tiny Titans, by Art Baltazar and Franco (DC)

Best Publication for Teens/Tweens

* Coraline, by Neil Gaiman, adapted by P. Craig Russell (HarperCollins Children’s Books)
* Crogan’s Vengeance, by Chris Schweizer (Oni)
* The Good Neighbors, Book 1: Kin, by Holly Black and Ted Naifeh (Scholastic Graphix)
* Rapunzel’s Revenge, by Shannon and Dean Hale and Nathan Hale (Bloomsbury Children’s Books)
* Skim, by Mariko Tamaki and Jillian Tamaki (Groundwood Books)

Best Coloring

* Steve Hamaker, Bone: Ghost Circles, Bone: Treasure Hunters (Scholastic Graphix)
* Trish Mulvihill, Joker (DC), 100 Bullets (Vertigo/DC)
* Val Staples, Criminal, Incognito (Marvel Icon)
* Dave Stewart, Abe Sapien: The Drowning, BPRD, The Goon, Hellboy, Solomon Kane, The Umbrella Academy (Dark Horse); Body Bags (Image); Captain America: White (Marvel)
* Chris Ware, Acme Novelty Library #19 (Acme)

Best Lettering

* Farel Dalrymple, Omega: The Unknown (Marvel)
* Jimmy Gownley, Amelia Rules! (Renaissance)
* Scott Morse, Tiger! Tiger! Tiger! (Red Window)
* Nate Powell, Swallow Me Whole (Top Shelf)
* Chris Ware, Acme Novelty Library #19 (Acme)

Best Digital Comic

* Bodyworld, by Dash Shaw,
www.dashshaw.com
* Finder, by Carla Speed McNeil,
www.shadowlinecomics.com/webcomics/#/finder/
* The Lady’s Murder, by Eliza Frye,
www.theladysmurder.elizafrye.com
* Speak No Evil, by Elan Trinidad,
www.theoryofeverythingcomics.com/SNE/ | Mirror Site
* Vs. by Alexis Sottile & Joe Infurnari,
www.smithmag.net/nextdoorneighbor/2008/12/08/story-18/

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

* Gabriel Bá, The Umbrella Academy (Dark Horse)
* Mark Buckingham/Steve Leialoha, Fables (Vertigo/DC)
* Olivier Coipel/Mark Morales, Thor (Marvel)
* Guy Davis, BPRD (Dark Horse)
* Amy Reeder Hadley/Richard Friend, Madame Xanadu (Vertigo/DC)
* Jillian Tamaki, Skim (Groundwood Books)

Best Painter/Multimedia Artist

* Lynda Barry, What It Is (Drawn & Quarterly)
* Eddie Campbell, The Amazing Remarkable Monsieur Leotard (First Second)
* Enrico Casarosa, The Venice Chronicles (Ateliér Fio/AdHouse)
* Scott Morse, Tiger! Tiger! Tiger! (Red Window)
* Jill Thompson, Magic Trixie, Magic Trixie Sleeps Over (HarperCollins Children’s Books)

Spirit of retailing award winner: Tate’s Comics Ft. Lauderdale, Fl.

Best Cover Artist

* Gabriel Bá, Casanova (Image); The Umbrella Academy (Dark Horse)
* Jo Chen, Buffy the Vampire Slayer, Serenity (Dark Horse); Runaways (Marvel)
* Amy Reeder Hadley, Madame Xanadu (Vertigo/DC)
* James Jean, Fables (Vertigo/DC); The Umbrella Academy (Dark Horse)
* Matt Wagner, Zorro (Dynamite); Grendel: Behold the Devil (Dark Horse)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

* Comic Book Resources, produced by Jonah Weiland (www.comicbookresources.com)
* The Comics Journal, edited by Gary Groth, Michael Dean, and Kristy Valenti (Fantagraphics)
* The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon and Jordan Raphael (www.comicsreporter.com)
* Comics Comics, edited by Timothy Hodler and Dan Nadel (www.comicscomicsmag.com) (PictureBox)

Best Comics-Related Book

* Bill Mauldin: A Life Up Front, by Todd DePastino (Norton)
* Brush with Passion: The Art and Life of Dave Stevens, edited by Arnie and Cathy Fenner (Underwood)
* Drawing Words and Writing Pictures, by Jessica Abel and Matt Madden (First Second)
* Kirby: King of Comics, by Mark Evanier (Abrams)
* The Ten-Cent Plague: The Great Comic-Book Scare and How It Changed America, by David Hajdu (Picador/Farrar, Straus & Giroux)

Best Publication Design

* Breakdowns: Portrait of the Artist as a Young %@&*! designed by Art Spiegelman (Pantheon)
* Comic Book Tattoo, designed by Tom Muller, art direction by Rantz Hoseley (Image)
* Hellboy Library Editions, designed by Cary Grazzini and Mike Mignola (Dark Horse)
* What It Is, designed by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
* Willie and Joe, designed by Jacob Covey (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project—Strips

* The Complete Little Orphan Annie, by Harold Gray (IDW)
* Explainers, by Jules Feiffer (Fantagraphics)
* Little Nemo in Slumberland, Many More Splendid Sundays, by Winsor McCay (Sunday Press Books)
* Scorchy Smith and the Art of Noel Sickles, (IDW)
* Willie & Joe, by Bill Mauldin (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project—Comic Books

* Breakdowns: Portrait of the Artist as a Young %@&*! by Art Spiegelman (Pantheon)
* Creepy Archives, by various (Dark Horse)
* Elektra Omnibus, by Frank Miller and Bill Sienkiewicz (Marvel)
* Good-Bye, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)
* Herbie Archives, by “Shane O’Shea” (Richard E. Hughes) and Ogden Whitney (Dark Horse)

Best Humor Publication

* Arsenic Lullaby Pulp Edition No. Zero, by Douglas Paszkiewicz (Arsenic Lullaby)
* Chumble Spuzz, by Ethan Nicolle (SLG)
* Herbie Archives, by “Shane O’Shea” (Richard E. Hughes) and Ogden Whitney (Dark Horse)
* Petey and Pussy, by John Kerschbaum (Fantagraphics)
* Wondermark: Beards of Our Forefathers, by David Malki (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material

* Alan’s War, by Emmanuel Guibert (First Second)
* Gus and His Gang, by Chris Blain (First Second)
* The Last Musketeer, by Jason (Fantagraphics)
* The Rabbi’s Cat 2, by Joann Sfar (Pantheon)
* Tamara Drewe, by Posy Simmonds (Mariner/Houghton Mifflin)

Best U.S. Edition of International Material—Japan

* Cat Eyed Boy, by Kazuo Umezu (Viz)
* Dororo, by Osamu Tezuka (Vertical)
* Naoki Urasawa’s Monster, by Naoki Urasawa (Viz)
* The Quest for the Missing Girl, by Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
* Solanin, by Inio Asano (Viz)

RUSS MANNING AWARD WINNER:
Eleanor Davis.

Hall of Fame:

Harold Gray
Graham Ingels
Matt Baker
Reed Crandall
Russ Heath

Best Writer

* Joe Hill, Lock & Key (IDW)
* J. Michael Straczynski, Thor, The Twelve (Marvel)
* Mariko Tamaki, Skim (Groundwood Books)
* Matt Wagner, Zorro (Dynamite); Madame Xanadu (Vertigo/DC)
* Bill Willingham, Fables, House of Mystery (Vertigo/DC)

Best Writer/Artist

* Ricky Geary, A Treasury of XXth Century Murder: The Lindbergh Child (NBM); J. Edgar Hoover (Hill & Wang)
* Emmanuel Guibert, Alan’s War (First Second)
* Jason Lutes, Berlin (Drawn & Quarterly)
* Cyril Pedrosa, Three Shadows (First Second)
* Nate Powell, Swallow Me Whole (Top Shelf)
* Chris Ware, Acme Novelty Library (Acme)

Best New Series

* Air, by. G. Willow Wilson and M. K. Perker (Vertigo/DC)
* Echo, by Terry Moore (Abstract Studio)
* Invincible Iron Man, by Matt Fraction and Salvador Larroca (Marvel)
* Madame Xanadu, by Matt Wagner, Amy Reeder Hadley, and Richard Friend (Vertigo/DC)
* Unknown Soldier, by Joshua Dysart and Alberto Ponticelli (Vertigo/DC)

Best Limited Series

* Groo: Hell on Earth, by Sergio Aragonés and Mark Evanier (Dark Horse)
* Hellboy: The Crooked Man, by Mike Mignola and Richard Corben (Dark Horse)
* Locke & Key, by Joe Hill and Gabriel Rodriguez (IDW)
* Omega the Unknown, by Jonathan Lethem, Karl Rusnak, and Farel Dalrymple (Marvel)
* The Twelve, by J. Michael Straczynski and Chris Weston (Marvel)

Best Continuing Series

* All Star Superman. by Grant Morrison and Frank Quitely (DC)
* Fables, by Bill Willingham, Mark Buckingham, Steve Leialoha, Niko Henrichon, Andrew Pepoy, and Peter Gross (Vertigo/DC)
* Naoki Urasawa’s Monster, by Naoki Urasawa (Viz)
* Thor, by J. Michael Straczynski, Olivier Coipel, Mark Morales, and various (Marvel)
* Usagi Yojimbo, by Stan Sakai (Dark Horse)

Best Short Story

* “Actual Size” by Chris Ware, in Kramers Ergot 7 (Buenaventura Press)
* “Chechen War, Chechen Women,” by Joe Sacco, in I Live Here (Pantheon)
* “Freaks,” by Laura Park, in Superior Showcase #3 (AdHouse)
* “Glenn Ganges in ‘Pulverize,’” by Kevin Huizenga, in Ganges #2 (Fantagraphics)
* “Murder He Wrote,” by Ian Boothby, Nina Matsumoto, and Andrew Pepoy, in The Simpsons’ Treehouse of Horror #14 (Bongo)

Best Anthology

* An Anthology of Graphic Fiction, Cartoons, and True Stories, vol. 2, edited by Ivan Brunetti (Yale University Press)
* Best American Comics 2008, edited by Lynda Barry (Houghton Mifflin)
* Comic Book Tattoo: Narrative Art Inspired by the Lyrics and Music of Tori Amos, edited by Rantz Hoseley (Image)
* Kramers Ergot 7, edited by Sammy Harkham (Buenaventura Press)
* MySpace Dark Horse Presents, edited by Scott Allie and Sierra Hahn (Dark Horse)

Best Reality-Based Work

* Alan’s War, by Emmanuel Guibert (First Second)
* Blue Pills: A Positive Love Story, by Frederik Peeters (Houghton Mifflin)
* Fishtown, by Kevin Colden (IDW)
* A Treasury of XXth Century Murder: The Lindbergh Child, by Rick Geary (NBM)
* What It Is, by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Album—Reprint

* Berlin Book 2: City of Smoke, by Jason Lutes (Drawn & Quarterly)
* Hellboy Library Edition, vols. 1 and 2, by Mike Mignola (Dark Horse)
* Sam & Max Surfin’ the Highway anniversary edition HC, by Steve Purcell (Telltale Games)
* Skyscrapers of the Midwest, by Joshua W. Cotter (AdHouse)
* The Umbrella Academy, vol. 1: Apocalypse Suite deluxe edition, by Gerard Way and Gabriel Bá (Dark Horse)

Best Graphic Album—New

* Alan’s War, by Emmanuel Guibert (First Second)
* Paul Goes Fishing, by Michel Rabagliati (Drawn & Quarterly)
* Skim, by Mariko Tamaki and Jillian Tamaki (Groundwood Books)
* Swallow Me Whole, by Nate Powell (Top Shelf)
* Three Shadows, by Cyril Pedrosa (First Second)

I just want to take a second and congratulate Jonah Weiland and Comic Book Resources for their Eisner win. Frankly since the re-design during New York Comic Con in April 2008, I really hoped that this year would be the year that CBR would take the award home, and frankly, it was long overdue.

Second, I want to congratulate Matt Fraction and Salvador Larroca on their excellent win for Best New Series for “Invincible Iron Man.”

Third, to Rantz Hoseley and everyone who contributed to “Comic Book Tattoo” frankly, it would have been a travesty if they did NOT win.  Now let’s get Ivan Brandon’s “24Seven” an anthology award. If there is going to be a third volume….

Post to Twitter

Harvey Awards Announced.

The Harvey Awards were released earlier to today. Via release, the details include:

Nominations for the Harvey Awards are selected exclusively by creators – those who write, draw, ink, letter, color, design, edit or are otherwise involved in a creative capacity in the comics field. They are the only industry awards both nominated and selected by the full body of comic book professionals. Professionals who participate will be joining nearly 2,000 other comics professionals in honoring the outstanding comics achievements of 2008. Thank you to all that have already participated by submitting a nomination ballot.

Final ballots are due to the Harvey Awards by Friday, August 28, 2009. Full details for submission of completed ballots can be found on the final ballot. Voting is open to anyone professionally involved in a creative capacity within the comics field. Final ballots are available for download at www.harveyawards.org. Those without Internet access may request that paper ballots be sent to them via mail or fax by calling the Baltimore Comic-Con (410-526-7410) or e-mailing baltimorecomicccon@yahoo.com.

Notable nominees include: Ed Brubaker (“Captain America”), Kyle Baker (“Nat Turner”), Grant Morrison (“All-Star Superman”),  Jeff Kinney (“Diary of a Wimpy Kid”) and John Gallagher (“Buzz Boy”) for Best Writer.

Best Artists are Gabriel Ba (“Umbrella Academy”), Kyle Baker for the previously mentioned “Nat Turner,” Jimmy Gownley (“Amelia Rules”), “Jason Kruse (“World of Quest”), and Frank Quitely (“All-Star Superman”).

Zuda Comics had a strong showing with three nominees for Best New Series in “High Moon,” “The Night Owls” and “Supertron” with Bobby Timony of  “The Night Owls” nominated for Best New Talent.

Also nominated in Best New Talent was Bryan  J.L. Glass for “Mice Templar” and Matt Cassan for “Nascar Heroes.”  Didn’t even know Nascar had its own line of comics but that’s cool.

The Best Continuing Series nominees were “Captain America,” “All-Star Superman,” “Umbrella Academy” “Mice Templar”and “Diary of a Wimpy Kid.”

Rantz Hoseley’s “Comic Book Tattoo” continues its sweeps in award nominees and Joe Keatinge’s and Mark Andrew Smith’s excellent anthology “Popgun” got a nod as well.

Alright, you can check out the full list of the nominees at The Beat. Personally, I’m pulling for “Y: The Last Man” #60 to win Best Single Issue, Alex Robinson’s “Too Cool to Be Forgotten” and the Timonys for “The Night Owls“.

The winners will be announced October 10, at the Baltimore Comic-Con.

Source: 2009 Harvey Award Nominations Announced [via The Beat].

Post to Twitter

Comic Book Guy

“This will not do!”

Hank Azaria Comic book guy Simpsons jeff

It always amazes me peoples’ varied perceptions of our cumulative geekiness as comic and SF fans.  And were you in my position you, too, would struggle with the connotations people in “the real world” associate with my work in a store that sells comics.

I was at my friend’s birthday party this past weekend when it was remarked to me, “Oh, you’re comic book Jeff.”  While I was fully aware that this was an allusion to the birthday girl having at least two friends with the name “Jeff,” and that I’d been designated by my occupation and not my general demeanor, the horrible- yet funny and occasionally true- stigma that Matt Groening, Hank Azaria, the Simpsons’ writers, and dozens of dweeby comic store employees have attributed to people such as myself  crept in my mind faster than the indigenous brain slugs of Seti-Alpha 5, and I found myself, once again, become much too defensive.

Like now.

For those of not in the know: the Simpson’s character Comic Book Guy is also named Jeff.  It was revealed in Season 16, episode 8, and has been a source of consternation for me since.  Kinda hard to shake off those associations when you share a name with them.  Y’know, that image of a lazy, obsessive dweeb whose adolescent fantasies and inability to deal with the real world plant him firmly on a stool behind the counter of The Android’s Dungeon spewing sarcasm, insults, the kind of platitudes that come with an overly-compensatory  superiority complex?

Well that just ain’t me.  And to many a stranger I meet, I find myself having to demonstrate that all too often.

We should embrace that which we are, though. Gnothi Seauton. Know thyself.  I supposed I am “comic book Jeff,” however much I wish certain associated pre-conceived notions didn’t come with the moniker.  And I realize that’s a bit of  a flip-flop of I am Not Spock/I am Spock proportions, but so be it. I am large, contain multitudes, and am versed in Klingon to boot.

6/25 Releases on Comic Book Guy’s shopping list:

Get Lost– by Ross Andru & Mike Esposito.  The publisher (Hermes) solicitation for this book is spot on, so it shall be reprinted here: “Love Harvey Kurtzman’s original MAD? [I do! -j] Then you will have to have Andru and Esposito’s historic satire and parody magazine, Get Lost. Originally released in 1953, Get Lost delivered three groundbreaking, laugh-filled issues before Bill Gaines sued the magazine’s distributor, shutting down production of the magazine. Even though Gaines lost the lawsuit, Andru and Esposito never produced more Get Lost. Hermes Press’ historic reprint collects all three issues of the magazine on heavy coated matte paper together with an introductory essay by noted pop-culture historian Ron Goulart, an interview with Mike Esposito, and tons of documentary material in one volume. For this archival edition Hermes Press has painstakingly reconstructed Get Lost’s artwork using the original black-and-white line art and recoloring it from scratch. Mike Esposito says it ‘looks better than the original.’ MAD’s most noteworthy competitor is a treasure to behold for fans of Alfred E. Newman as well as comic book collectors, fans, and anyone looking for a good laugh.”

Final Crisis #2 by Grant Morrison and JG Jones.  So much to say so little room.  Not overly feeling this new mega-seriesso far, but hope you are.

Science Fiction Stuph

I don’t think I’ve ever mentioned this to you cats before, but I’m a big, big fan of the SF and essays of writer Cory Doctorow.  While perusing the phenomenally interesting blog/webzine he contributes to (BoingBoing.net) the other day I learned he’d just won a Locus Award (his fourth in four years) for his novella “After the Siege,” which was collected in his short story collection Overclocked (available now at FP) and graphically adapted in comic format in Cory Doctorow’s Future Tales (also available).  Congrats to Cory, and all the winners of this years Locus Magazine Awards, reprinted here:

SF NOVEL The Yiddish Policemen’s Union, Michael Chabon
FANTASY NOVEL Making Money, Terry Pratchett
YA BOOK Un Lun Dun, China Miéville
FIRST NOVEL Heart-Shaped Box, Joe Hill
NOVELETTE “The Witch’s Headstone”, Neil Gaiman
SHORT STORY “A Small Room in Koboldtown”, Michael Swanwick
COLLECTION The Winds of Marble Arch and Other Stories, Connie Willis
ANTHOLOGY The New Space Opera, Gardner Dozois ed.
NON-FICTION Breakfast in the Ruins, Barry N. Malzberg
ART BOOK The Arrival, Shaun Tan
EDITOR Ellen Datlow
MAGAZINE Fantasy&ScienceFiction
PUBLISHER Tor
ARTIST Charles Vess

Finally, I highly suggest you seek out, procure, watch, and enjoy a little documentary film titled Tilt, The Battle to Save Pinball” from producer/director  Greg Maletic. Every bit as good as last year’s “King of Kong” this film “tells an account that any follower of technology, design, or business will find fascinating.” A pinball fan myself (my trip to the Pinball Hall of Fame in Las Vegas is in a scant 3 weeks) I found it doubly so!

Toodle-ooo.

Post to Twitter