SDCC: Eisner Award Winners 2010

The Eisner Awards were presented Friday evening in concurrence with Comic-Con International at the Hilton San Diego Bayfront.  Onstage guests included the cast of the imminent Scott Pilgrim film, Thomas Jane, Ben Garant (Reno 911), voice actor Phil Lamarr (Futurama, Samurai Jack). The event was MC’d by Maurice LaMarche (“The Brain,” from Pinky & The Brain and notable veteran of many other cartoons).

There were also some real life comic creators there, presenting awards to their  peers, the likes of which included Chris Claremont, Milo Manara(!), James Robinson, Berkeley Breathed, Peter Bagge, James Sturm, and Jillian Tamaki.

The works below are linked to either the item on the FPNYC webstore or the winner’s homepage where applicable.

Best Short Story
“Urgent Request,” by Gene Luen Yang and Derek Kirk Kim, in The Eternal Smile (First Second)

Best Single Issue (or One-Shot)
Captain America #601: “Red, White, and Blue-Blood,” by Ed Brubaker and Gene Colan (Marvel)

Best Continuing Series
The Walking Dead, by Robert Kirkman and Charles Adlard (Image)

Best Limited Series or Story Arc
The Wonderful Wizard of Oz, by Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)

Best New Series
Chew, by John Layman and Rob Guillory (Image)

Best Publication for Kids
The Wonderful Wizard of Oz hardcover, by L. Frank Baum, Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)

Beasts of Burden, winner Best Painter, Best Publication for Teens
Beasts of Burden, winner Best Painter, Best Publication for Teens

Best Publication for Teens
Beasts of Burden, by Evan Dorkin and Jill Thompson (Dark Horse)

Best Humor Publication
Scott Pilgrim, Vol. 5: Scott Pilgrim vs. the Universe, by Bryan Lee O’Malley (Oni Press)

Best Anthology
Popgun, Vol. 3, edited by Mark Andrew Smith, D. J. Kirkbride and Joe Keatinge (Image)

Best Digital Comic
Sin Titulo, by Cameron Stewart

DCD390415
A Drifting Life, winner Best Reality-Based Work, Best U.S. Edition of Foreign Material (Asia)

Best Reality-Based Work
A Drifting Life, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)

Best Adaptation from Another Work
Richard Stark’s Parker: The Hunter, adapted by Darwyn Cooke (IDW Publishing)

Best Graphic Album — New
Asterios Polyp, by David Mazzucchelli (Pantheon)

Best Graphic Album — Reprint
Absolute Justice, by Alex Ross, Jim Krueger and Doug Braithewaite (DC Comics)

Best Archival Collection/Project — Strips
Bloom County: The Complete Library, Vol. 1, by Berkeley Breathed, edited by Scott Dunbier (IDW Publishing)

Best Archival Collection/Project — Comic Books
The Rocketeer: The Complete Adventures deluxe edition, by Dave Stevens, edited by Scott Dunbier (IDW Publishing)

Best U.S. Edition of International Material
The Photographer, by Emmanuel Guibert, Didier Lefèvre and Frédéric Lemerier (First Second)

Best U.S. Edition of International Material — Asia
A Drifting Life, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)

Best Writer
Ed Brubaker, Captain America, Daredevil, Marvels Project (Marvel) Criminal, Incognito (Icon)

asterios_polyp
Asterios Polyp, winner Best Writer/Artist, Best Graphic Album, Best Lettering

Best Writer/Artist
David Mazzucchelli, Asterios Polyp (Pantheon)

Best Writer/Artist–Nonfiction
Joe Sacco, Footnotes in Gaza (Metropolitan/Holt)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
J. H. Williams III, Detective Comics (DC Comics)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)
Jill Thompson, Beasts of Burden (Dark Horse); Magic Trixie and the Dragon (HarperCollins Children’s Books)

Best Cover Artist
J. H. Williams III, Detective Comics (DC Comics)

Best Coloring
Dave Stewart, Abe Sapien, B.P.R.D., The Goon, Hellboy, Solomon Kane, Umbrella Academy, Zero Killer (Dark Horse); Detective Comics (DC Comics); Luna Park (Vertigo)

Best Lettering
David Mazzucchelli, Asterios Polyp (Pantheon)

Best Comics-Related Periodical/Journalism
The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon

Best Comics-Related Book
The Art of Harvey Kurtzman: The Mad Genius of Comics, by Denis Kitchen and Paul Buhle (Abrams ComicArts)

Absoloute Justice, winner Best Graphic Album (reprint), Best Publication Design
Absoloute Justice, winner Best Graphic Album (reprint), Best Publication Design

Best Publication Design
Absolute Justice, designed by Curtis King and Josh Beatman (DC Comics)

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award
Vault of Midnight, Ann Arbor, Michigan

Hall of Fame
• Burne Hogarth
• Bob Montana
• Steve Gerber
• Dick Giordano
• Michael Kaluta
• Mort Weisinger

Bob Clampett Humanitarian Award
Jeannie Schulz

Bill Finger Award for Achievement in Comic Book Writing
Otto Binder, Gary Friedrich

Russ Manning Most Promising Newcomer Award
Marian Churchland (Beast)

Post to Twitter

Post a comment

You may use the following HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>